Ekonomi

İngiltere ekonomisi ilk çeyrekte beklentiler doğrultusunda büyüdü

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere’nin Mart ve ilk çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre, daha önce yüzde 0,4 olarak açıklanan Ocak ayı büyüme oranı yüzde 0,5 olarak revize edildi.

Mart ayında ülke ekonomisi yüzde 0,3 küçüldü. Bu daralmada hizmet sektörü faaliyetindeki yüzde 0,5’lik gerileme etkili oldu.

Öte yandan İngiltere ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,1 büyüyeceği yönündeydi.

Hizmet sektöründeki yüzde 0,1’lik, inşaat sektöründeki yüzde 0,7’lik ve üretim branşındaki yüzde 0,1’lik artış bu dönemde büyümenin itici güçleri oldu.

İlk çeyrekte hanehalkı harcamalarında artış olmadı.

“Bu esnekliğin devam etmesi gerekiyor. İkinci çeyrekte ekonominin büyümesini engelleyecek tek faktör, Kral Charles’ın taç giyme töreni nedeniyle Mayıs ayında fazladan tatil yapılması. İçinde bulunduğumuz çeyrekte GSYİH’nın sabit kalacağını varsaydık, ancak bu görünüm önümüzdeki çeyrekte devam edecek.” temel büyüme,” dedi Bloomberg ekonomistleri bir açıklamada. “Örneğin, Nisan ayı PMI, çeyreklik yüzde 0,5 büyüme ile tutarlı.”

kandiraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu